خانه » اخبار و تازه ها » نقشHFV در اداره مشکلات تنفسی نوزادان

نقشHFV در اداره مشکلات تنفسی نوزادان

نقشHFV در اداره مشکلات تنفسی نوزادان

دکتر علیرضا سعادتی
فلوی فوق تخصصی نوزادان

آیا در اداره مشکلات تنفسی نوزادان   ( HFV(High-frequency ventilation   بر CMV   ( Conventional Mechanical Ventilation  ارجح دارد ؟

مطالعات زیادی در این زمینه صورت گرفته است ولی اخیرا در دانشگاه مینسوتا محققین بر اساس شواهد Evidence-based به ارزیابی این موضوع پرداختند . در HFV حجم های جاری کوچک و فرکانس ونتیلاتور بسیار سریع به کار گرفته می شود . علی رغم مناسب بودن تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی پیرامون HFV ، هیچ خط مشی( guideline ) ثابت شده ای برای ارجح شمردن HFV بر CMV برای درمان نارسایی تنفسی نوزادان بدست نیامده است . بررسی کار آزمایی های کنترل شده تصادفی و متاآنالیز ( HFV در مقابل CMV ) مشخص می نماید که HFV نه تنها به عنوان درمان نجات بخش بلکه به عنوان مود ( mode ) اولیه نیز در درمان و اداره نارسایی تنفسی نوزادان نقش ندارد . همچنین CMV همراه نیتریک اکساید استنشاقی یا بدون آن می تواند اکسیژناسیون را در هیپرتانسیون پولمونر بهبود بخشد .(1)

انواع گوناگون HFV جهت ونتیلاسیون به کار گرفته شده است ( مثلا H.F.Positive-pressure  که در آن تیوب و کانکتورهای با کمپلیانس پایین استفاده می شود ) لذا VT ( حجم جاری ) مناسب علی رغم TI ( زمان دم ) کوتاه و فرکانس 150-60 در دقیقه به نوزاد رسانده می شود ، میزان پنوموتوراکس کاهش می یابد و CO2 بهتر دفع می شود . در H.F.Jet V با روش کاملا متفاوت از منبع فشار بالای گاز و کانولای با سوراخ کوچک استفاده می شود .  فرکانس 600-150 در دقیقه می باشد . هر چند مقداری گاز از تیوب های مربوطه ، به حجم گاز ونتیلاسیون اضفه می شود ولی Gas Entrainment در RDS رخ نمی دهد . مرطوب ساختن گاز در این روش سخت است و لذا خطر آسیب تراکئال وجود دارد . علی رغم کم شدن PIP و Paw ( فشار متوسط راه های هوایی ) کاهش قابل توجهی در مورتالیتی و موربیدیتی به چشم نمی خورد . در PIE این مود بیشتر مفید می باشد . همچنین سایر منافع این مود کاهش نارسایی کاردیوواسکولر ، کاهش جریان از طریق فیستول برونکوپلورال و توانایی ایجاد آلکالوز تنفسی در صورت PPHN می باشند .

H.F.Flow Inter V حجم جاری کم با فرکانس بالا را به وسیله قطع فلو یا فشار ایجاد می کند . بر خلاف نوع Jet هیچ انژکتور یا Gas Entrainment وجود ندارد لذا Tuebulence کمتر می شود البته هنوز مطالعات کافی جهت استفاده از این روش در RDS و PIE انجام نشده است .  H.F.Oscillatory V  : فرق عمده ی این مود بازدم فعال آن می باشد ( بر خلاف بقیه ی مودهای HFV که بازدم پاسیو دارند ) . حجم های بسیار کوچک ( حتی کمتر از فضای مرده ) با فرکانس بالا در حد 900-600 با کمک پمپ پیستون یا اسپیکرآکوستیک ایجاد می شود . جهت بهبود مکانیک ریه دم های عمیق ( Sigh های متناوب ) اعمال می شود . (2)

.(1)
Clinics in Perinatology 2007 Mar;34(1):44-
.129
.(2)
Assited ventilation and complications of respiratory distress waldemar A.et al
in: Fanaroff and martin’s Neonatal Perinatal medicine,8th edition , 2006

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.