خانه » همه مطالب » دستگاه ونتيلاتور، معرفي بايوسنسورها و معرفي سنسورهاي اين دستگاه

دستگاه ونتيلاتور، معرفي بايوسنسورها و معرفي سنسورهاي اين دستگاه

دستگاه ونتيلاتور، معرفي بايوسنسورها و معرفي سنسورهاي اين دستگاه

سحر رهبر – تكتم امان زاده

Michael B. Jaffe ,PHD
Respironics Novametrix, Inc. Wallingford CT

دستگاه ونتيلاتور:

ونتیلاتور دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که به طور موقت یا دائم دچار مشکلات تنفسی هستند انجام می‌دهد. به عبارت دیگر در ریه میدمد و مکث می‌کند و بازدم خودبخود انجام می‌شود. در ایران استفاده از ونتیلاتور سابقه ای ۵۰ ساله دارد. از اولین دستگاه‌ها مي توان به دستگاهی که ساخت شرکت بنت در آمریکا می‌باشد اشاره كرد.
تاریخچه ونتیلاتور و تاریخچه تنفس مصنوعی به حدود 870 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.در سال 1530 پاراسلوس با استفاده از دم آهنگری و قرار دادن آن در دهان بیمار و دمیدن هوا، موجب رساندن هوا به ریه‌ها شد. امروزه انواع متنوعی از ونتیلاتورها در دسترس می باشند . انتخاب ونتیلاتور بستگی به شدت روند بیماری، طول مدت حمایت تهویه ای، سطح هوشیاری بیمار، امکانات بیمارستان و… دارد. به طور کلی ماشینهای تهویه مصنوعی به دو نوع تقسیم می شوند: 1.ونتیلاتورهای فشار منفی 2. ونتیلاتورهای فشار مثبت
ونتیلاتورهای فشار منفی نخستین ماشینهای تهویه مصنوعی هستند که اولین بار در اپیدمی پولیومیلیت طرح ریزی، ساخت و مورد استفاده قرار گرفتند.

ونتيلاتورهاي فشار منفي:
ونتیلاتورهای فشار منفی نخستین ماشینهای تهویه مصنوعی هستند که اولین بار در اپیدمی پولیومیلیت طرح ریزی، ساخت و مورد استفاده قرار گرفتند.

دستگاه هايي كه بر اساس اين روش ساخته مي شوند ، عبارتند از:
1.نوع محفظه اي
2.نوع سينه اي يا سينه اي- شكمي
3.گهواره اي
4.كمربند شكمي

نوع اول و دوم براي توليد كامل فلو و فشار لازم براي بيمار مورد استفاده قرار ميگيرند ولي نوع سوم و چهارم براي كمك به بيماراني كه تا حدودي قادر به نفس كشيدن هستند، استفاده مي شوند.
دستگاه Iron Lung، در سال 1929 ساخته شد و يکي از اولين دستگاه هاي فشار منفي بود که براي تنفس دهی بلند مدت استفاده شد . این وسیله در قرن بیستم تصحيح شد و به سبب اپيدمي بيماري فلج اطفال که جهان را در سال 1950 مصيبت زده کرد ، بطور وسيع استفاده شد . اين دستگاه شامل يک مخزن باريک است که تا گردن بيمار را مي پوشاند . گردن با لاستيک درزبند(gasket) محکم بسته شده و بنابراين صورت بيمار (و مسير هوايي) در معرض هواي اتاق قرار مي گيرد .

تبادل اکسيژن و دي اکسيد کربن بين رگهای خوني و حفره های هوايي ريوي با روش انتشار انجام شده و به عملکرد خارجي نيازي ندارد. هوا بايد به داخل و خارج ريه ها حرکت کرده تا فرآيند تبادل گاز برقرار باشد . در تنفس ناخودآگاه ، فشار منفي توسط ماهيچه هاي تنفسي ايجاد شده و در اثر یکسان نبودن فشار هوای محیط و فشار داخلي سينه ، جريان هوا را توليد مي کند . در دستگاه Iron Lung هوا بوسیله یک پمپ براي توليد فضاي خالي در داخل مخزن ، بطور مکانيکي مکش شده ، و بنابراين فشار منفي ايجاد مي شود . اين فشار منفي موجب انبساط قفسه سينه و کاهش فشار درون ريوي و جاري شدن هوا در ريه ها مي شود. هنگامي که هوای درون ریه ها به بیرون فرستاده می شود ، فشار درون تانک با فشار محیط اطراف برابر مي شود و خاصیت ارتجاعی قفسه سينه و ريه ها باعث بازدم پسيو مي شود . به این ترتیب، شکم همراه با ريه منبسط شده و جريان برگشت وريدي به قلب را جدا کرده و منجر به جریان خون وريدی به سوی اندام تحتانی مي شود . بر روی بدنه دستگاه سوراخ بزرگي براي دسترسي پرستار يا دستيار وجود دارد . بيماران مي توانند بطور طبيعي صحبت کنند و بخورند ، و آیینه هایی برای مشاهده محیط اطراف در اختیار دارد . بعضي از افراد در اين ريه هاي آهني بطور نتيجه بخشي براي سالها توانستند زنده بمانند .امروزه ، ونتيلاتورهاي مکانيکي فشار منفي هنوز استفاده مي شوند. دستگاه مذکور شبيه به نوعی زره بالاتنه است . زره بالاتنه بخشی است که فشار منفي را فقط در قفسه سينه با استفاده از یک کيسه نرم و سبک بوجود مي آورد. عمده استفاده آن در بيماران مبتلا به اختلالات عصبي است که بعضي عملکرد هاي عضلاني را هنوز از دست نداده اند، . با اين وجود ، به علت اینکه بیمار فقط در حالت دازکش می تواند از دستگاه استفاده کند، ساييدگي شديد و آسيب هاي پوستي از تبعات این نوع طراحی به شمار می رود و به عنوان وسيله بلند مدت استفاده نمي شود. در سالهاي اخير براي اين وسيله روکش جديدي با پوسته پلي کربنات همراه با چسب هاي متعدد و پمپ نوساني فشار بالا بمنظور تنفس دهی دو فازه زره بالاتنه، گذاشته شده است.
مزایا:
1.عدم نیاز به وجود راه هوایی مصنوعی و عوارض متعاقب آن .
2.اصلاح اکسیژناسیون در بیماران دارای تنفس ارادی همراه با کاهش کفایت و کارایی تنفس نظیر بیماریهای مزمن انسدادی ریه.
3.کاهش نیاز به استفاده از شل کننده عضلانی.
4.کاهش کار تنفس در درمان متناوب جهت حمایت از تهویه به صورتی که عضلات تهویه‌ای بتوانند استراحت نمایند.

معایب:
1.استریل نمودن و حفظ موازین بهداشتی با آن مشکل است.
۲.موجب کاهش تحرک بیمار و استعداد ابتلا به عوارض ناشی از بی حرکتی می شود.
3. فشار منفی ایجاد شده درزیر محفظه موجب بروز عوارض بر روی سایر سیستم های بدن می شود.
٤. انجام مراقبتهای پرستاری از بیمار در زیر ونتیلاتور مشکل است.
٥. در هر نوع نارسایی تنفس نمی توان از آن استفاده کرد.
٦. نوع جلیقه‌ای آن می تواند موجب زخم فشاری گردد.

ونتيلاتور مكانيكي:
مبناي طراحي ونتيلاتورهاي فشار مثبت ِمدرن، اساساً به پيشرفت هاي تکنولوژي نظامي در جنگ جهاني دوم به منظور فراهم کردن اکسيژن براي خلبان هاي جنگنده در ارتفاع بلند بوده است . چنین ونتیلاتورهایی با مجهز بودن به لوله های کوچک ، کم فشار و کم حجم، جایگزین دستگاه های قدیمی شدند.
محبوبيت ونتيلاتورهاي فشار مثبت در طي اپيدمي فلج اطفال در 1950 در اسکانديناوی و ايالات متحده آمريکا بیشتر شد . فشار مثبت به علت تامين کردن %50 اکسيژن از طريق لوله ها به شیوه دستی، منجر به کاهش نرخ مرگ و مير ميان بيماران فلج اطفال در اثر ناتواني تنفسي شد .
ونتيلاتور هاي فشار مثبت با افزايش فشار مسيرهوايي بيمار از طريق لوله تراشه کار مي کند . فشار مثبت به هوا اجازه ميدهد تا پايان يافتن تنفس دهی ونتيلاتور(دم) ، در مسير هوايي جريان يابد. سپس ، فشار مسير هوايي به صفر افتاده و ديوار قفسه سينه به حال خود بر مي گردد و ريه ها حجم هوای محبوس در خود را از طريق بازدم پسيو با فشار به بيرون مي فرستد.

ونتیلاتورهای فشار مثبت شامل:

1.ونتیلاتورهاي فشار ثابت
۲. ونتیلاتورهای حجم ثابت
۳. ونتیلاتورهای زمان ثابت
٤.ونتیلاتورهای فرکانس بالا
ونتیلاتورهای فشار ثابت: این ونتیلاتورها حجم جاری تحویلی را زمانی ختم می کنند که فشار راه‌های هوایی بیمار به حد از پیش تنظیم شده برسد.بنابراین با تنظیم مقادیر بالاتر فشار بر روی دستگاه، می توان حجم بیشتری را تحویل ریه‌ها نمود. فشار راه‌های هوای بیمار در این نوع تهویه، ثابت( برابر با فشار تنظیمی بر روی دستگاه) و حجم متغیر است.
ونتیلاتورهای حجم ثابت: در این ونتیلاتورها مرحله ی دم یا جریان گاز به داخل ریه‌ها زمانی ختم می شود که حجم از پیش تنظیم شده بر روی دستگاه ، به داخل ریه‌ها تحویل گردد ، ونتیلاتور تحویل حجم را تا رسیدن به حجم تنظیمی ادامه خواهد داد که یکی از مزیت های بارز این مدهاست، زیرا پیش از سایر مدها قادر به کنترل تهویه و اکسیژناسیون می باشد و حجم از پیش تنظیم شده را ( با فشارهای متفاوت ) به ریه‌های بیمار تحویل می دهد و همین مزیت دلیل استفاده شایع از این ونتیلاتور ها در کنترل بیماران دچار اختلالات حاد تهویه‌ای است.از معایب این ونتیلاتور این است که ممکن است فشار راه‌های هوایی را در حد مقادیر خطرناک بالا برده و بیمار را در معرض خطر ابتلا به باروتروما قرار دهد.
ونتیلاتور ها ی زمان ثابت: (حجم جاری = سرعت جریان × زمان) به دلیل تحت کنترل بودن زمان ، سرعت جریان بایستی به نحوی تنظیم شود که حجم جاری مورد نظر در آن زمان وارد ریه‌ها شود. از این ونتیلاتورها به طور اختصاصی در تهویه ی ریه ی کودکان و نوزادان استفاده می شود.
ونتیلاتورهای فرکانس بالا : از ونتیلاتورهای جدید هستند که قادرند حجم های جاری کوچک ( ٥ـ۱ میلی لیتر بر کیلو گرم یا در حدود ٥٠ تا ۱٠٠ میلی لیتر بر کیلوگرم) را با فرکانس بالا ( از ۱٥٠ سیکل در دقیقه یا ۲٠ دور در ثانیه ) در اختیار ریه ی بیمار قرار دهند.
ونتیلاتورها در چه موقعی وبه چه دلایلی استفاده میشوند؟
دو دلیل اصلی برای استفاده از ونتیلاتورها وجود دارد:
1) برای جراحی
2) زمانی كه فرد به حدی بیمار می شود كه نمی تواند بطور عادی نفس بكشد.
همچنین در بیشتر جراحی ها وبیهوشی های عمومی نیز از ونتیلاتور استفاده می شود.چون در این گونه موارد فرد در خواب كامل(بیهوشی) به سرمی برد بنابراین ذهنیتی از این دستگاه در این شرایط ندارد. در واقع ونتیلاتور تنفس بیمار را در طی عمل جراحی فراهم می كند.ولی پس از عمل و دراتاق ریكاوری بیمار می تواند تنفس عادی خود را داشته باشد.در برخی موارد شخص تنها می تواند با كمك ونتیلاتور نفس بكشد و بدون آن تنفس نرمالی ندارد و ممكن است پس از عمل، بیمار تا مدت زیادی به دستگاه نیاز داشته باشد.كه این مورد در عمل های جراحی سخت مانند عمل های قلب وریه پیش می آید.
در برخی موارد كه فرد دچار التهاب ریه می شود .در صورتی كه بیماری او شدید باشد احتمال دارد كه نتواند بخودی خود نفس بكشد.ونتیلاتور در این زمان به یاری بیمار می اید.لوله های پلاستیكی تنفسی در ونتیلاتورها می تواند از طریق دهان یا بینی بیمار وارد شود.در اغلب مواقع راهی برای دانستن این مطلب كه بیماربرای چه مدتی به ونتیلاتور نیازدارد وجود ندارد.

اساس كار:
یک دستگاه ونتیلاتور اکسیژن و هوا را به میزان مورد نیاز برای بدن با هم ترکیب نموده ، سپس آن را توسط تیوب های مخصوصی تحت عنوان "مدار تنفسی" به بیمار تحویل می دهد . گاز (هوا) موجود در و نتیلاتور قبل از تحویل به بیمار ، تبدیل به بخار مرطوب شده و سپس از طریق مدار تنفسی منتقل می گردد.
ونتیلاتور به منظور وارد کردن هوا به داخل ریه ها جهت انجام عمل دم ، فشار موجود در مدار تنفسی را افزایش می دهد . همچنین با کم کردن فشار ، باعث میشود هوای برگردا نده شده به ریه ها یا هوای بازدم ، به بیرون از بدن (هوای بیرون) منتقل گردد .
بیمارانی که به ونتیلاتور نیاز دارند:
به طور کلی هر بیماری که سیستم تنفسی وی نتواند پاسخگوی نیازهای تنفسی اش باشد ، نیازمند سیستم کمک تنفسی است و عمدتاً به بیماریهای قلبی_ریوی برمی گردد.این دستگاه را معولاً در بخش های ICU, CCU, NIC و البته اورژانس می توان يافت.

جنبه هاي فيزيكي ونتيلاتور:
با در نظر گرفتن مدهاي عملكرد هر ونتيلاتور انجام چهار مرحله لازم است:
1) فاز ورود هوا(دم)
2) تغير فاز دم به فاز بازدم
3) فاز خروج هوا(بازدم)
4) تغير از فاز بازدم به فاز دم
در خلال فاز دم عملكرد اوليه يك ونتيلاتور رانش هوا به داخل ريه هاي بيمار است لذا ونتيلاتور بايد مجهز به منبع گاز فشرده باشد.چنين منبعي شامل يك محفظه ارتجاعي با يك وزنه در بالا مي باشد.نيروي ايجاد شده ناشي از وزن وزنه روي سطح مقطع محفظه ايجاد يك نيروي ثابت و بدين ترتيب يك فشار ثابت در داخل محفظه مي نمايد.

بنابراين ونتيلاتور توليد يك فشار ثابت مي كند در حالي كه ميزان جريان ورودي به داخل ريه ها توسط اثر فشار توليد شده روي ريه هاي بيمار تعيين مي شود.
عملكرد ونتيلاتور در فاز بازدم تخليه ريه ها مي باشد،در اين فاز همانند فاز دم امكان دسته بندي ونتيلاتور ها بر اساس مولد هاي جرياني يا فشاري وجود دارد.اين انتخاب بستگي به اين دارد كه الگوي جريان توسط ونتيلاتور كنترل شده و الگوي فشار با مشخصات ريه تغيير يابد يا الگوي فشار توسط ونتيلاتور كنترل شده و الگوي جريان با مشخصات ريه وابسته باشد.
اگر چه برخي از ونتيلاتورها در فاز دم به صورت مولدهاي جرياني دسته بندي مي شوند تنها تعدادي از ونتيلاتورها در فار بازدم به صورت مولد جرياني مي باشند،اكثر آنها به صورت مولدهاي فشاري هستند.
علاوه بر پر كردن و خالي كردن ريه هاي بيمار از هوا ونتيلاتور بايد امكان تغيير عملكرد بهنگام اتمام مرحله دم و شروع مرحله بازدم و بلعكس را داشته باشد.
ریسك های ونتیلاتور چه هستند؟
برخی از ریسكهای ونتیلاتور مربوط به زمانی است كه لوله های ونتیلاتور در دهان یا بینی بیمار قرار می گیرد این فرایند لوله گذاری نامیده می شود.
درطی آن دندانها ممكن است صدمه ببیند وخون ریزی وعفونت هم ممكن است پیش بیاید ولی صدمه دیدن دیگر ساختمان ها بسیار بعید است.
برخی افراد نمی توانند باور كنند كه برای تمام طول عمرشان به این دستگاه(ونتیلاتور) نیازمند هستند.و بدن آنها توانایی ادامه حیات بدون وجود ونتیلاتور را ندارد.این مسئله برای بیمار و خانواده ی او بسیار سخت ودردآور است.در این گونه موارد گفتگو با پزشك معالج وتصمیم گیری در مورد نحوه ی استفاده از ونتیلاتور بسیار حائز اهمیت است.ونتیجه ی بهتری را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

مدهای ونتیلاتور:
IPPV: دراین مد، ونتیلاتور طوری تنظیم شده است که حجم گاز تعیین شده را در سرعت مشخصی تحویل دهد صرف نظر از اینکه وضعیت بیمار چطور است. این تهویه حجمی است. وقتی که حجم تعیین شده تحویل داده شد، بازدم برای خارج شدن هوا شروع می شود. از آنجائیکه سازندگان و مدل‌های متفاوت ونتیلاتور وجود دارد،IPPV به عنوان CMV یا VC نیز شناخته می‌شود.

SIMV: این مد بیش از آنکه تمام سیکل تنفس را کنترل کند، برای کمک کردن به بیمار در نفس کشیدن استفاده می‌شود. از چندین جهتSIMV مثل IPPV است. حجم و تعداد تنفس، از قبل تعیین شده است ولی بیمار در بین این تنفس‌ها می‌تواند بدون کمک و مانعی تنفس کند. به هر حال قبل از آنکه دستگاه، تنفس تعیین شده را تحویل دهد یک پنجره زمانی وجود دارد .مریض بایستی در این زمان خاص تنفس کند. ونتیلاتور خود را با بیمار تنظیم می‌کند و دم از قبل تعیین شده با تنفس بیمار تنظیم شده و همراه با تنفس بیمار به مریض داده می‌شود.

PCV: در این مد، از قبل فشار بر روی دستگاه مشخص است. پس گاز به ریه‌های بیمار تحویل داده می‌شود تا وقتی که فشار به مقدار خواسته شده برسد. بنابراین حجم جاری به مقدار ظرفیت ریه‌ها و زمان رسیدن فشار به مقدار لازم بستگی دارد.

PSV: این مد نه تنها می‌تواند خود یک مد تهویه‌ای باشد، بلکه آن را می‌توان با دیگر مدها مانند SIMV نیز بکار برد. در این مد هیچ حجم و تعداد تعیین شده‌ای از قبل وجود ندارد. در عوض یک سطح فشار برای تحویل گاز تعیین می‌شود. برای سادگی یک اختلاف تدریجی فشار بین بیمار و ونتیلاتور وجود دارد. بیمار یک فشار منفی را در ریه‌های خود بوجود می‌آورد مثل آنچه در تنفس طبیعی اتفاق می‌افتد، در نتیجه اختلاف فشار بوجود می‌آید. بنابراین تنفس راحت‌تر، حجم جاری بیشتر و صرف انرژی توسط بیمار کمتر خواهد بود.

Assist Mode: همه بیماران تلاش تنفسی‌شان تضعیف نشده و بعضی وقتها شاید بهتر باشد که آن تلاش تنفسی نیز حمایت شود. مد کمکی یکی از این ضمیمه‌ها است. وقتی که بیمار شروع به نفس کشیدن می‌کند، تنفس دستگاه نیز در همان زمان تحویل داده می‌شود. فشار منفی ایجاد شده توسط بیمار ممکن است برابر یا بیشتر از آنچه باشد که بر روی دستگاه تنظيم شده است.

PEEP: پس از بازدم فشار درون ریه‌ها افت پیدا می‌کند که ممکن است کلاپس كيسه هاي هوايي اتفاق بیافتد. برطرف کردن این کلاپس می‌تواند سخت باشد و باعث کاهش اکسیژناسیون و افزایش ورود خون بدون اکسیژن به سیستم شریانی ‌شود. برای تصحیح آن، یک سطح فشار تعیین می‌شود. این باعث می‌شود که همیشه ریه‌ها یک فشار مثبت در سطح تعیین شده یا بیشتر را داشته باشند پس كيسه هاي هوايي را باز نگه می‌دارد و اکسیژن کافی خون را تأمین می‌کند. بالاخره ظرفیت ریه‌ها را بالا می‌برد و ممکن است انرژی مورد نیاز برای تنفس خودبخودی یا تنفس کمکی را کاهش دهد.

CPAP: از همه نظر، CPAP مانند PEEP است. وقتی که PEEP بدون دیگر مدهای ونتیلاتور بکار می‌رود،CPAP نامیده می‌شود. در اینجا فشار ریه مانند PEEP، همیشه در سطح تعیین شده قرار دارد ولی بیمار تمام دیگر عملکردهای تنفسی را انجام می‌دهد. در حال حاضر تجربه نشان داده است که با آمدن ژنراتورهای کوچک جریان هوا و مدارها،CPAP را می‌توان در خارج از محیط‌های مراقبت بحرانی نیز بکار برد كه می‌توا ند بوسیله ماسک‌های محکم مناسب بطور غیر تهاجمی انجام شود. این ممکن است لوله گذاری و تهویه کامل مکانیکی را غیر ضروری سازد و از پذیرش به بخش مراقبت‌های ویژه خودداری شود.

پارامترهای مهم:
پارامترهای زیادی قبل از اتصال دستگاه به بیمار و حتی حین عملکرد دستگاه قابل تنظیم توسط پزشک خواهد بود .
برخی از این پارامترها عبارت است از :
حالت کاری دستگاه CMV-SIMV-CPAP . حجم جاری (حجم هوای دم یا بازدم در مد تنفسی طبیعی حدود500 میلی لیتر ) . نرخ جریان هوا ، فشار هوا وحجم در دقیقه ( حجم هوای دم و بازدم در هر دقیقه ) .
همه موارد بالا توسط دستگاه پایش شده و علائم هشدار دهنده متفاوتی جهت محدودیت هر کدام قابل تنظیم است.

بلوك دياگرام دستگاه ونتيلاتور

معرفي بيوسنسور:
در سالهای اخیر كاربردهای زیست‌ فناوری و پزشكی فناوری میكرو ونانو (كه معمولا از آن به عنوان سیستم‌های میكروی الكتریكی مكانیكی پزشكی یا زیست‌ فناوری‎(BioMEM) 1‏ نام برده می‌شود) به‌صورت فزاینده‌ای رایج شده است و كاربردهای وسیعی همچون تشخیص و درمان بیماری و مهندسی بافت پیدا كرده است.

بیو سنسورها سنسورهایی از نوع ذرات بیولوژیک كه عمل شناسايي را انجام مي دهد،‌آنچه توسط مبدل شناسايي مي شود توسط بيورسپتور جذب مي گردد و سپس با عبور مجدد از مبدل سيگنال توليد مي شود.
عملكرد بيوسنسورها كاملاً انتخابي است،‌ (به يك مولكول يا آئاليت خاص پاسخ مي دهند و از واكنش با ساير مواد جلوگيري مي شود)

طبقه بندي بيوسنسورها (از نظر ماهيت عملكرد و ساختار بيوشيميايي و بيولوژيك ):
1- بيوكاتاليتيك (مانند آنزيم ها)
2- ايموثولوژيك (مانند آنتي بادي ها)
3-     اسيد نوكلئيك مانند (DNA)
در كاربردهای بسیاری در پزشكی، تحلیل محیطی و صنایع شیمیائی نیاز به روشهایی جهت حس كردن مولكولهای زیستی كوچك وجود دارد. حس‌های بویایی و چشایی ما دقیقا همین كار را انجام می‌دهد و سیستم ایمنی بدن میلیونها نوع مولكول مختلف را شناسائی می‌كند. شناسائی مولكولهای كوچك تخصص بیومولكولها است، لذا اینها شیوه جدید و جذابی برای ساخت سنسورهای خاص را پیش رو قرار می‌دهند. دو مولفه اساسی در این راستا وجود دارد. المان شناساگر و روش‌هایی برای فراخوانی زمانی كه المان شناساگر هدف خودش را پیدا می‌كند. اغلب المان شناساگر تحت تاثیر منبع زیست‌ فناوری تغییر نمی كند. مشكل اصلی در این كار طراحی یك واسطه مناسب به یك وسیله بازخوانی بزرگ است.از آنتی بادی‌ها به صورت گسترده به عنوان بیوسنسور استفاده می‌شود. آنتی بادی‌ها بیوسنسورهای پیشتاز در طبیعت است، به همین دلیل توسعه تستهای تشخیصی با استفاده از آنتی بادیها، یكی از زمینه‌های بسیار موفق در بیوفناوری است. شاید آشناترین مثال تست ساده‌ای است كه برای تعیین گروه خونی استفاده می‌شود.بوسنسورهای گلوكز از موفق ترین بیوسنسورهای موجود در بازار است. بیماران مبتلا به دیابت نیاز به شیوه‌های مرسوم جهت پایش سطح گلوكز خود دارد. سنسورهای قابل كاشت و غیر تهاجمی در حال توسعه است، اما در حال حاضر در دسترس‌ترین شیوه بیوسنسور دستی است كه یك قطره از خون را تحلیل می‌كند.

طبقه بندي بيوسنسورها از نظر نوع تبديلي كه انجام مي هند :
1- مبدل هاي الكترو شيميايي
2-     نوري
3-     پيزوالكتريك
4-     گرمايي يا گرماسنجي

تله سنسور :

هدف از معرفي :‌ توسعه آرايه اي از تراشه ها جهت نمايش و مانيتور كردن فعاليت هاي بدن وانتقال آن به مراكز درمان هدف.

عمل تله سنسور: شناسايي + ثبت + ارسال (انتقال)
(براي اولين بار جهت مانيتور كردن علائم حياتي سربازان به كار رفت)

به صورت غير تهاجمي به نقاط مختلفي از بدن متصل شده و نتيجه را گزارش مي دهد .
(با قرار گيري تراشه تله سنسور پزشكي بر روي نوك انگشت،‌ امكان ثبت چندين پارامتر حياتي و ارسال آنها وجود دارد)

تله سنسور پزشكي يا Asic :
يك مدار كامل با عمل اندازه گيري خودكار و انتقال اطلاعات از منابع راه دور به گيرنده ها به منظور ثبت وتجزيه وتحليل داده ها.
يكي از كاربردهاي مهم : بررسي سطح اكسيژن خون :
با تغيير سطح اكسيژن خون، رنگ هموگلبين آن نيز تغيير يافته و اين تراشه ها با داشتن يك منبع و يك آشكارساز نوري توانايي رديابي و اندازه گيري تغييرات رنگ هموگلبين به هنگام تابش را خواهند داشت.
(ديگر كاربرد ها اندازه گيري فشار خون، ضربان قلب و درجه حرارت بدن)

ساختمان تله سنسور پزشكي Asic :
تراشه 2 × 2 ميليمتري از جنس سيليكون (سيليسم) شامل :
1- سنسور گرمايي
2-     باتري نواري باريك ليتيم (به مصرف توان كمي جهت راه اندازي مدار، پردازش سيگنال الكترونيك و ارسال آن نياز دارد) آنتن تعبيه شده بر روي تراشه به هنگام گرفتن دستور ارسال داده اطلاعات را توسط سيگنال راديويي (انتقال فركانس راديويي) به مانيتور ارسال مي كند.

فيبر سيليكوني :
انعطاف پذير است، امكان فشرده يا كشيدگي آن وجود دارد و همچنين امكان محاسبه ميزان فشردگي يا كشيدگي مينير با گذراندن پرتو از درون آن ميسر مي شود.هنگامي كه بر روي تراشه قرار مي گيرد ميزان فشار در موقعيت هاي مختلف بدن را حس مي كند. مي توان از اين قابليت براي نمايش (ويژگي هاي فوق كه گفته شد) فشارخون، نرخ ضربان قلب و نرخ تنفس (انبساط قفسه سينه) ميزان خميدگي زانو هنگام توان بخشي فيزيكي و … استفاده كرد.

شكل زير كاربرد ساده اي از ونتيلاتور را نمايش مي دهد. گازهايي با فشار بالا، به دريچه تعديل كننده ونتيلاتور وارد مي شود. اين دريچه تعديل ، از اينكه o2 و هواي تازه به نسبت مناسبي با هم تركيب مي شوند ، اطمينان حاصل مي كند.

اين تركيب از فيلتر جريان باكتريال اصلي عبور مي كند و سپس تركيب o2 و هوا از سنسور جريان كه جريان گاز تنفسي را اندازه گيري مي كند ، گذر خواهد كرد و در پايان ، سنسور جريان ونتيلاتور ، سيگنال هايي را به signal conditioner يا دستگاه مبدل آنالوگ ديجيتال كه وابسته به سيگنال ميكروپروسسور است، ارسال مي كند.ميكروپروسسور ، اندازه جريان گاز را با حجم تنفسي خودكار ، مقايسه مي كند.زماني كه جريان واقعي هوا، با حجم تنفسي هوا منطبق نباشد، steeper motor سوپاپ كنترل هوا را براي تعديل مقدار جريان رسيده، به حالت باز يا بسته در مي آورد.
O2 و CO2 بازدم بيمار از طريق كانال بازدمي ، به دستگاه تنفس مصنوعي باز مي گردند.
در ونتيلاتور سنسورهاي بازدمي،فيلترها و هيترهاي زيادي موجود است.
در شكل 1 ، ابتدا گازهاي بازدم بيمار، از طول سنسور جريان گاز كه بين بيمار و فيلتر گرمايي قرار دارد ، و سپس از هيتر عبور مي كند و فيلتر شده و ذرات ريز آن جدا شده و فشرده مي شود. سپس از سنسور جريان، كه جريان هوا را اندازه گيري مي كند،عبور مي كند.
تشخيص مقدار جريان گاز ونتيلاتور:
ونتيلاتورها بايد دقيقا جريان گاز را تنظيم كنند تا فشار دم و بازدم بيمار به مينيمم رنج نرمال برساند. Honey well براي اندازه گيري جريان گاز ونتيلاتور، سنسورهاي استاندارد هواي 200 LPM را پيشنهاد مي كند.
سنسورهاي هواي Honey well با چندين گاز ، جهت برآوردن نيازهايي از جمله پايداري زياد ، فشار كم ، دقت، تكرار پذيري و سرعت پاسخ گويي بالا سازگاري مي كند.

كاليبراسيون ونتيلاتور:
برای اطمینان از صحت عملکرد ونتیلاتور باید علاوه بر نگهداری صحیح، هر سه ماه یک بار عمل کالیبراسیون بر روی این دستگاه انجام شود. هنگامی كه كاليبراسيون مورد نياز باشد، دستگاه پیغام نیاز به کالیبره(need cal) را نشان می دهد، بنابراین باید به طوركامل و به ترتيب مراحل كاليبراسيون انجام شود. اگر این مراحل به صورت كامل صورت نگیرد سيستم كاليبره نمی شود. در میان مراحل کالیبراسیون، تنها كاليبراسيون اکسیژن بايد به صورت جداگانه انجام شود. پیش از انجام كاليبراسيون دستگاه بايد گرم شده باشد. بدين منظور با اتصال يك) Test Lung ريه مصنوعي) اجازه داده می شود که دستگاه 15 دقيقه كار كند.
كاليبراسيون تنها درزماني باید انجام شود كه دستگاه به برق A/C متصل است. اگر مقدار پيش فرض FiO2 مقداری غیر از 21% باشد پیش از شروع كاليبراسيون اين مقدار باید بر روي 21% تنظيم شود.
تجهیزات لازم برای کالیبراسیون:
1-گيج اندازه گيري فشار (مانومتر ) در محدوده 0-120 cmH2O براي اندازهگيري فشار
2- سرنگ ويژه كاليبراسيون حجم نيم ليتري
3- شبيه ساز ريه با مقاومت قابل تنظيم (RP)بين 50-20 و پذيرش ريه 05/0-01/0 يا
Test Lung دو ليتري
4- منبع اكسيژن 100% جهت كاليبراسيون سنسور اكسيژن
5- سرپوش جهت بستن مسير هوايي ست بيمار كه فلو نتواند از ست بيمار خارج شود.
كاليبراسيون ونتیلاتور از تست‌هاي مختلفي تشكيل شده كه شامل مراحل زير است      :
1-تنظيم نقطه صفر سنسورها 2- كاليبراسيون سنسور فشار3-كاليبراسيون دور موتور4-كاليبراسيون سنسور فلو5-كاليبراسيون جبران فلو6- كاليبراسيون حجم7-كاليبراسيون سنسور اكسيژن
تنظيم نقطه صفر سنسورها:
از آنجا که پارامترهایی مانند فشار به صورت نسبی با محیط سنجیده می شوند، باید در روند کالیبراسیون، نقطه صفر را برای این سنسورها تعیین کرد. با این کار به کارکرد بهینه دستگاه در شرایط محیطی و ارتفاعات مختلف کمک می شود. در این حالت باید ريه مصنوعي يا شبيه ساز ریه از مسير هوايي جدا شده و کالیبراسیون آغاز شود. پس از حدود 5 ثانیه نقطه صفر سنسورها کالیبره می شود.
كاليبراسيون سنسور فشار:
برای کالیبره کردن سنسور فشار،گيج اندازه گيري فشار (مانومتر) به مسير هوايي دستگاه متصل می شود، مقدار فشار توسط گیج اندازه گیری شده و مقدار اندازه گيري شده برای سنسور فشار تعیین می شود.
كاليبراسيون دور موتور:
با اتصال ريه مصنوعي به ونتيلاتور، حدود 20 ثانیه طول می کشد تا کالیبراسیون دور موتور انجام شود.
كاليبراسيون سنسور فلو:
با باز کردن پنجره مربوط به كاليبراسيون سنسور فلو بر روي صفحه نمایش، هرگونه اتصال يا ريه مصنوعي از مسير هوايي جدا می شود. این مرحله از کالیبراسیون در حدود 20 ثانیه به طول می انجامد.
كاليبراسيون جبران فلو:
از پنجره كاليبراسيون گزينه “Calibrate Flow” را انتخاب کرده تا پنجره مربوط به كاليبراسيون جبران فلو بر روي صفحه نمايش داده ‌شود.
مجراي هوا كانكتور وانتهاي لوله بازدمي باید توسط درپوش پلاستيكی يا با انگشت شست مسدود شوند. از زمان آغاز کالیبراسیون حدود 40 ثانیه طول می کشد تا جریان فلو کالیبره شود، سپس درپوش‌ها بر داشته می شوند.
كاليبراسيون سنسور اندازه‌گیری حجم:
با انتخاب گزينه “Calibrate Volume”، سرنگ مخصوص كاليبراسيون 500cc (نيم ليتري ) را به مسير هوايي متصل کرده و کالیبراسیون حجم آغاز می شود. بدین ترتیب که سرنگ 10 بار به آرامي و به صورت كنترل شده تا انتها عقب و جلو برده می شود. هر بار حركت دستگيره سرنگ به داخل يا خارج، بايد زماني بين 5/1 تا 2 ثانيه طول بكشد. بدین ترتیب و به کمک سرنگ، دم و بازدمی با حجم نیم لیتر برای دستگاه شبیه سازی کرده و کالیبراسیون حجم انجام می شود. اين عمل ممكن است چندين مرتبه نياز به تكرار داشته باشد تا زماني كه مقدار VT درحدود 500±10ml شود. سپس سرنگ كاليبراسيون از ونتيلاتور جدا می شود.
كاليبراسيون سنسور اكسيژن :
سيستم اندازه‌گيري اكسيژن از سلول هاي شيميايي اندازه‌گيري اكسيژن تشكيل شده است كه غلظت اكسيژن در هواي داده شده به بيمار را اندازه‌گيري مي‌كند. اين سلول ها به آرامي و در طول عمر خود تغييرمي‌كنند بنابراین بايد هر 3 ماه يك بار كاليبره شوند.
برای این منظور از پنجره كاليبراسيون گزينه “O2 Calibration” انتخاب می شود. دو خروجي مسير دمي و بازدمي با درپوش بسته و منبع اكسيژن فشار بالا از دستگاه جدا و کالیبراسیون سنسور انجام می شوند.

دستورالعمل تست سنسور اكسيژن :
شرایط محيطي ممكن است سبب شود تا روند تغييرات سلول هاي اكسيژن با نرخ هاي متفاوتي انجام پذيرد. به منظور اطمينان از اينكه مخلوط كننده اكسيژن با بالاترين دقت كارمی‌كند، لازم است تا کاربر از كيفيت كاري سلول هاي اكسيژن به صورت ماهيانه اطمينان حاصل كند.اگر اين تست تائيد با خطا همراه باشد سيستم اكسيژن باید دوباره كاليبره شود. اگر سيستم اكسيژن پس از كاليبراسيون باز هم دچار مشكل باشد نشان دهنده اين است كه سنسور اكسيژن دچار مشكل شده و بايد تعويض شود.

دورنماي سنسور جريان:
اندازه گيري جريان هوا توسط سنسورهاي Nova metrix تنفسي سري 3:
وسايل اندازه گيري جريان در ونتيلاتورهاي مكانيكي بيماران با تاكيد خاصي روي سنسورهاي Nova metrix تنفسي سري 3بررسي مي شود.
تهويه مكانيكي بيمار با اندازه گيري جريان ، به اطلاعاتي از جمله موقعيت سنسور ، تركيبات گاز ، دماي گاز ، شرايط روزنه ، رطوبت ، فضاي مرده ، مقاومت موثر در چرخه تنفسي و رنج عملياتي در سنسور جريان نياز دارد.
از تكنولوژي هاي زيادي براي اندازه گيري جريان مسير هوايي استفاده مي شود.بسياري از اين تكنولوژي ها ، دقيقا براي مختصر كردن اندازه گيري هاي آزمايشگاهي كوتاه مدت توسعه يافته اند.اين كاربردها با توجه دقيق به جزئياتي شامل كاليبراسيون و توجه تمام وقت اپراتور نياز دارد.براي گاز نسبتا خشك ، كيفيت اندازه گيري هاي جريان هواي آزمايشگاهي ، دقت زياد ، كاليبراسيون ، تكرار و درستي در نظر گرفته شده است.
پس يك وسيله اندازه گيري جريان هواي مستقيم كه بتواند كنار بيمار قرار بگيرد تا در شرايط بحراني استفاده شود ، بسيار مورد توجه است.
وسايل اندازه گيري جريان براي كار در رنج جرياني گسترده ، بايد ارزان بوده ، داراي فضاي مرده كمي باشند و به كاليبراسيون نياز كمي داشته باشند. وسايل معمول كه براي عملكردهاي محيطي ريوي ، طراحي شده اند ، اساسا در كاربردهاي پيوسته مانيتوريگ به خوبي عمل نخواهند كرد .
در هنگام مراقبت هاي بحراني ، به نوع ديگري از وسايل اندازه گيري جريان است. اين وسايل اندازه گيري جريان كه ساخت آنها معمولا راحت تر است (به طور نمونه از پلاستيك سبك) براي كار در رطوبت طراحي شده اند.

تئوري عملكرد سنسورهاي فشار- جريان متفاوت:
سنسورهاي فشار- جريان متفاوت، چند نوع از محدود كننده ها (سر روزنه ، گرفتگي حلقوي ، گرفتگي عروق ، محدود كننده خطي جريان ، ضربه متفاوت ) را تركيب مي كنند كه باعث افزايش تفاوت فشار مقابل سنسور مي شود .
فاكتورهايي كه بر اندازه گيري جريان ، در اين نوع سنسورها تاثير مي گذارند ، شامل وزن مولكولي گاز، دما و فشار راه هوايي بيمار مي شود.

نوع Fleisch :
Fleisch pneumotach هاي رايج از تيوب هاي مويگرگي كوچك ، براي اطمينان حاصل كردن از جريان Laminal درون بدنه سنسور كه به موجب آن ، رابطه خطي نزديكي بين جريان و تفاوت فشار ارائه مي شود ، استفاده مي كند. از معايب آن سنگيني، هزينه بر بودن و مشكل تميز كردن آن است.
نوع Lilly :
Flow head نوع Lilly ، از يك حلقه فلزي براي محدود كردن جريان ، استفاده مي كند.شركت رادولف ، يك ورژن 3جداره از اين جريان سنج ها را براي توليد وابستگي جريان خطي/ تفاوت فشار به كار مي گيرد.
Lilly مشكلاتي مشابه Fleischدر مانيتورينگ پيوسته راه هاي هوايي دارد.

نوع روزنه متغير:
سنسورهاي جريان دهانه متغير ، در مانيتورينگ محيطي مراقبت هاي بحراني كوتاه مدت ،به اين دليل بسيار رايج اند كه به نسبت ، از نظر امنيت سيگنال هاي جريان مصنوعي كه توسط رطوبت و ترشحاتي كه در چرخه تنفسي توليد مي شود (Osborn) ، بهبود يافته اند.
اين سنسورهاي جريان از يك ماده ورقه اي انعطاف پذير (پلاستيك و فولاد ضد زنگ) براي ايجاد يك روزنه كه در مواقع جريان كم ، كوچك و هنگام افزايش جريان ، عريض مي شود ، استفاده مي كند. اين تغييرات ديناميكي روزنه ، ارتباط خطي بيشتري بين تفاوت فشار و جريان را نيتجه مي دهد. در مقايسه با شكل قديمي آن كه داراي دهانه ثابتي است ، تغييرات ديناميكي دهانه به رنج بزرگتري از جريان اجازه مي دهد تا به طور دقيق اندازه گيري شود.
جريان سنج هاي دهانه متغير ، تحت شرايط مرطوب و مخاطي ، عالي كار مي كنند. جريان سنج هاي دهانه متغير، دقيقا به خصوصيات تنش – كرنش و ضربه- روزنه متغير وابسته اند كه مي توانند به وسيله لوازم متفاوت داخلي كه در طي توليد يا تغييرات داخلي دستگاه كه به نسبت در طي استفاده هاي طولاني ، فرسوده مي شوند ، درجه بندي شوند.
براي حل اين مشكل ، بعضي توليد كننده ها ، سنسورهايي با دستگاه هاي مخصوص ، با پارامترهاي پيش كاليبراسيون كارخانه (كه با cheap هاي حافظه دار پر شده اند) ارائه مي دهند كه به آن يك فشار سنج ارتباطي ضميمه شده است.
فشار سنج هاي ضربه متغير مي توانند به تغييرات الگوي جريان كه با تطبيق دهنده چرخه تنفسي متفاوت (كه دقيقا قبل از جريان سنج قرار دارد) گسترش مي يابد،خيلي حساس باشند.
Bicro ، bird ، carlsbad فلومتر هاي نوع دهانه ثابت متنوعي از قبيل مبدل جريان varflex و مانيتور سنسورجريان partner lli volume وسنسور جريان h7400 accutach را به ترتيب توليد مي كنند.

نوع روزنه ثابت :
افت فشار در طول سنسور جريان روزنه ثابت به طور كلي ، متناسب با مزدوج جريان است.

ميكرو پروسسورها مي توانند براي حفظ پارامترهاي اين سنسور جريان و براي خنثي كردن اين ارتباط غير خطي فشار- جريان ، برنامه ريزي شوند. به علاوه تكنولوژي هاي پيشرفته اخير در سنسورهاي تفاضلي فشار ، اندازه گيري جريان هاي خيلي پايين را به طور قابل اعتمادي ممكن ساخته است. انتظار مي رود سنسورهاي Nova metrix تنفسي سري 3 ، از نوع روزنه ثابت باشند. همچنين سنسورهاي Datex D-Lite (Merlainen) و MedGraphics preVent™ Pneumotach (Porszasz) از طراحي روزنه ثابت هستند.
مانند تيوب هاي Pitor ، آن سنسورها ، چگالي جريان گاز را بر پايه قوانين اختلاف ، نسبت به فشار سنج مورد نظر مي سنجند.
Respironics Novametrix Flow Sensor(s) :
جريان بزرگسالان و سنسور هاي تركيب جريان/co2 هدفي هندسي را مشخص مي سازند كه از پايه مركزي و محدوديت جريان كناري تشكيل شده و براي به حداقل رساندن تاثيرات جريان محلي در محدوده روزنه سنسور فشار طراحي شده اند.
اين مورد به طور چشمگير ، عملكرد آن را در مقايسه با فشار سنج هاي روزنه متغير ، با تغييرات در شكل معكوس هندسي ، بهبود مي بخشد.

اين طراحي ، امنيت غير قابل پيش بيني شكل چگالي جريان را بدون نياز به افزايش بيش از اندازه طول در مبدل سنسور جريان (كاهش فضاي مرده) فراهم مي كند.
ونتيلاتورهاي نوزادان و بزرگسالان ، در سنسورهاي جريان و CO2 با هم متفاوت هستند. اين سنسورها به علت نداشتن بخش متحرك ، ساختمانشان ساده تر است و به پيش كاليبراسيون براي استفاده كاربران نيازي ندارند و در كارخانه كاليبراسيون شده و ديگر نيازي به كاليبراسيون تك تك آنها نيست.
با توجه به قبل ، در وسايل روزنه ثابت ، اختلاف فشار متناسب با مجذور جريان است.

معرفي چند نوع فلو سنسور رايج:
فلو سنسور ها انواع گوناگوني دارند كه از بين آنها مي توان به فلو سنسور هاي جرمي اشاره كرد. (فلوسنسورهای جرمی سری MF ، مختص استفاده های پزشکی طراحی شده اند.)
فلوسنسورهای سریFS1000 :
این سری فلوسنسورها، بهترین گزینه برای استفاده در تجهیزات مربوط به ونیلاتورها و آنستزیا (Ventilators / Anesthesia Equipments ) می باشند . این فلوسنسورها قابلیت اندازه گیری جریان بین 0.05 SLPM تا 250 SLPM را دارا می باشند و دارای کانکتورهای ISO-15 mm می باشند.
از مدلهای این سری:
: FS1015CLدارای کانکتور ISO-15 mm و قابلیت خروجی آنالوگ یا دیجیتال در بازۀ جریان تا 180 SLPM
: FS1022UN/CLدارای کانکتور ISO-22 mm و قابلیت خروجی آنالوگ یا دیجیتال در بازۀ جریان تا 250 SLPM
فلوسنسورهای سریFS2000 :
این سری فلوسنسورها بهترین گزینه برای استفاده در تجهیزات مربوط به ونیلاتورها و آنستزیا (Ventilators/Anesthesia Equipments ) می باشند. همچنین این فلوسنسورها، مجهز به سوییچ اتوماتیک تعویض جریان بین 0 – ±20 SLPM تا 0 – ±120 SLPM می باشند. این فلوسنسورها قابل استفاده برای ونیلاتورهای نئوناتال (Neonatal Ventilators ) و نیز ونیلاتورهای ته بلند برای افراد بالغ (High-End Adult Ventilators ) می باشند.
فلوسنسورهای سریFS3000 :
این سری فلوسنسورها، اختصاصا برای اسپیرومترها (Spirometers) و اتو اسپیرومترها (Auto-Spirometers ) طراحی شده اند. این سنسورها می توانند جریان را تا 1200 SLPM اندازه گیزی نمایند.
فلوسنسورهای سری FS4000 :
این نوع فلوسنسورها منحصرا به منظور استفاده در جریان سنجهای الکترونیکی در تجهیزات آنستزیا (Anesthesia Equipments ) و متمرکز کننده های اکسیژن (Oxygen Concentrators )، طراحی شده اند.
از مدلهای این سری :
: FS4003قابل استفاده برای کنسنتراتورهای اکسیژن (Oxygen Concentrators ) و اکسیژن مترهای شخصی (Personal Oxygen Meters )
قابل استفاده برای جریان سنج های الکترونیکی در تجهیزات آنستزیا (Anesthesia Equipments )
فلوسنسورهای سریFS5000 :
این نوع فلوسنسورها، انحصارا" طراحی شده برای مواردی نظیر کنترل بسته بندی های دارویی (Dosing Control )، ردیاب اکسیژن (Oxygen Tracer )، مخلوط کنندۀ گاز (Gas Mixer )، و در دیگر موارد مربوطه می باشند.

انواع ونتيلاتورها:
ونتيلاتور قابل حمل: اين ونتيلاتور کوچک و در عین حال بسيار قوي است و مي تواند بصورت پنوماتيکي ( با پمپ هوا(يا از طريق منبع برق AC و يا منبع برق DC نيرو بگيرد.
ونتيلاتور : ICU اين ونتيلاتورها بزرگتر بوده و معمولا به طور پیوسته به برق AC متصل هستند (داراي باتري براي سهولت حمل و نقل هاي داخلي و همچنين يک پشتيبان در مواقع نقص منبع ميباشد).اين مدل از ونتيلاتورها اغلب کاربرد مهمي از تنوع وسيع پارامترهاي تنفس دهی را فراهم ميکند(مثل افزایش نرخ تنفس) . همچنين بسياري از ونتيلاتورهاي ICU داری تجهیزات گرافیکی به منظور فراهم ساختن فيدبک بصري از هر تنفس هستند.

ونتيلاتور : NICU مخصوص نوزادان زودرس ، اينها زيرمجموعه هاي مخصوصي از ونتيلاتورهاي ICU هستند که براي تحويل دادن حجم و فشارهاي بسيار دقيق و کوچک مورد نياز برای تنفس دهی به این بیماران کوچک طراحي شده اند .

ونتيلاتورهاي: PAP اين ونتيلاتورها مخصوص تنفس غير تهاجمي طراحي شده و شامل ونتيلاتورهاي قابل استفاده در خانه ، به منظور درمان تنگی نفس در خواب هستند.

در اينجا به دليل استفاده گسترده از وننتیلاتورهاي قابل حمل توضيح مختصري در مورد آن مي دهيم.

وننتیلاتور پرتابل يا قابل حمل :

وننتیلاتورهاي پرتابل بیشتر برای بیماراني استفاده می شوند که شرایط بیماریشان حاد نبوده ولی لازم است مدت زمان زیادی بدلیل مزمن بودن بیماریشان از وننتیلاتور استفاده کنند. ازاین وننتیلاتور ها بیشتر در منزل یا در وضعیتهایی که نياز به جابجايي بيمار است ويا در اورژانسها استفاده می شود و ریتم کاری نسبتا ساده ای دارند. این وننتیلاتورها هوای محیط را گرفته وپس از فیلتر کردن وغنی کردن با اکسیژن وارد ریه های بیمار می کنند.البته بعضی از این سیستم ها دارای توانایی تنظیم درصد اکسیژن هستند و یک محفظه دارند که اکسیژن را داخل خودش نگه داشته وپس از آن با نسبتهای مشخصی از هوا مخلوط مي كنند ودر این وننتیلاتورها امكان تحويل اکسیژن به صورت مستقیم به بیمار وجود دارد.
در این وننتیلاتورها باید 3 پارامتر را حتما در نظر گرفت وآنها را تعیین کرد:
1.مدت زمان دم و باز دم
2. میزان حجم جاری
3.نرخ تنفسی
البته این نوع وننتیلاتورها با توجه به کارایی خاص و اندازه فیزیکیشان دارای تعداد مد های محدود تری نسبت به وننتیلاتور های بیمارستانی بوده ومعمولا دارای 2 مد اصلی CPAP و PEEP هستند. سیستم در این مدها با ایجاد فشار مثبت درون آلوئولها مانع روی هم افتادن آنها شده و تنفس بيمار را آسان تر مي كند.و انرژی مورد نیاز برای تنفس خودبخودی یا تنفس کمکی را کاهش مي دهد. در حالی که وننتیلاتورهای معمولي داراي مدهاي IPPV, SIMV , PCVو PSV هستند.

برخی شرکت های فعال در زمینه ی وننتیلاتور در ایران:
شالچیلار_ نماینده ی کمپانی BENNETT
ماورای فنون گروه_ نماینده ی کمپانی Taema
صنعت فنون آزمایشگاهی_ نماینده ی کمپانی DRAGER
درمان _ نماینده ی کمپانی Hoffrichter
پرشیا درمان_ نماینده ی کمپانی Meditech
الکترونیک پزشکی سعادت_ نماینده ی کمپانی Siare
بی ان ام_ نماینده ی کمپانیNMI
پیشرو_ نماینده ی کمپانی Versamed
امین درمان _ نماینده ی کمپانی Breas
آریان فرومد_ نماینده ی کمپانیsire
احیا درمان پیشرفته_ نماینده ی کمپانی Resmed
فراوران همگام_ نماینده ی کمپانی SIEM
مهندسی صنعت پزشک پیشرو_ نماینده ی کمپانی Versamed
پرنیان پگاه_ نماینده ی کمپانی Pneupac

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.